Dikkat Edilmesi Gerekenler

01.04.2010 Tarihi itibariyle Avrupa Birliği Komisyonunun almış olduğu karar gereğince, Tüm Schengen ülkelerinin vize işlemlerinde, 10 yıldan eski pasaportların geçerlilikleri kaldırılmıştır. Bu tip pasaport sahipleri ile Umuma Mahsus Pasaport harici pasaportların sahiplerinin vize işlemlerinde ve sınır kapılarında problem yaşamamaları açısından yeni pasaportlarını en kısa sürede almalarını öneririz.
Umumu mahsus(Bordo) pasaportlar vizeye tabidir. Hususi(Yeşil), Hizmet(Gri) ve Diplomatik(Siyah) pasaportlar vizeden muaftır.
Pasaportunuzun süresinin seyahatinizin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olması gerekmektedir.
Yeni pasaport prosedürlerine ilişkin bilgilere http://www.epasaport.gov.tr/ web adresinden ulaşılabilir.
3 Eylül 2012 tarihi itibariyle Başkonsolosluk Schengen vize başvurularında yeni yönteme geçmiştir. Başvurular bu tarih itibariyle sadece iDATA firmasının bürolarına yapılmaktadır.
iDATA firması 8 Mart 2013 itibariyle Bahariye/Kadiköy (Caferağa Mh. Arayacı Sok. Cazim Bey Apt. No: 11 Giriş Kat) yeni ofisini açarak, Almanya için Schengen vizesi müracaatlarını İstanbul Anadolu Yakası'nda da kabul edecektir.Böylece Alman Başkonsolosluğu Schengen Ülkeleri'nin İstanbul'daki temsilcilikleri arasında  Anadolu Yakasında vize müracaatlarını teslim alan ilk temsilcilik olmuştur. Bu uygulama ile Başkonsolosluk müracaatçıların işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.
Konsolosluğun yoğunluk durumu göz önünde bulundurularak, seyahat planlarınızı ve vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz.
Konsolosluk, EK evrak talep etme veya sunulan evrakların orjinallerini isteme hakkına sahiptir.
Başvuruyu iptal etme durumunda veya red ile sonuçlanan başvurularda ücret iadesi yapılmamaktadır. Başvuru yapan her birey bu hususu kabul etmiş sayılmaktadır.
Vize verilip verilmemesi veya uzun süreli vize alma konuları tamamen Konsolosluğun insiyatifindedir. Aracı kurum veya acenteler bu hususta yetkili değillerdir.
Schengen hava sahasına giren tüm yolcuların Seyahat sürelerini kapsayacak uzunlukta Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmaları zorunludur.
Vizenizin onaylanması durumunda; vizenizin üzerinde belirtilen başlangıç ve bitiş tarihleri, ad-soyad bilginiz, pasaport numaranız vb. bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Herhangi bir hata durumunda en acil şekilde yetkili merciye durumu bildirmeniz gerekmektedir.
Vizenizin onaylanmış olması ülkeye giriş yapabileceğiniz anlamına gelmez. Gerekli görülmesi halinde seyahat edilen ülkenin sınır polislerinin, ülkeye girişinizi reddetme hakları vardır. Bu husus dikkate alınarak sınır kapılarında ibraz etmeniz istenebilecek olan otel ve gidiş-dönüş uçak rezervasyonunuzun, Seyahat Sağlık sigortanızın, masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterir nakit para ve kredi kartlarınızın eksiksiz olarak yanınızda bulunmasına dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca daha önceki seyahatlerinizin sizin referansınız olduğu göz önünde bulundurularak, eski pasaportlarınızı da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Vize Takip © Tüm Hakları Saklıdır.